O mnie


 Zapraszam do współpracy

Strona niniejsza jest kontynuacją witryny internetowej www.szczutowo.com.pl założonej w 2012 roku. W połowie 2016 roku w wyniku awarii serwerów (również zapasowego) strona została wykasowana. Udało się odzyskać niewielką część zamieszczonych artykułów.

Strona ta poświęcona jest ludziom, którzy żyli na terenie Gminy Szczutowo w jej obecnych granicach administracyjnych, tutaj mieszkali, uczyli się, pracowali. Osobach, którzy tworzyli historię tej gminy i którzy spoczęli w wiecznym śnie na Naszych cmentarzach.

Wspominajmy ich bogate, czasem radosne a niekiedy i tragiczne życie, nie tylko 1 listopada, nie tylko przy szczególnych okazjach. Florian Znaniecki pisał „człowiek żyje tak długo, jak długo żyje pamięć o nim”. Pamiętajmy o Nich, po to, by pomięć o nich nigdy nie zaginęła.

Strona ta poświęcona jest historii Gminy Szczutowo, w jej dawnych, ale również obecnych granicach. Historii od czasów zamierzchłych, do tych, które pamiętamy ze wspomnień naszych dziadków. Poznajmy historię opisaną w literaturze, kronikach, prasie, dokumentach urzędowych, ale również i ze wspomnień uczestników tamtych wydarzeń. Niech strona ta stanie się jedyną w swoim rodzaju monografią Gminy Szczutowo.

Jeżeli:
– w Waszej rodzinie są osoby, które mogą opowiedzieć, jak się żyło kilkadziesiąt lat temu,
– w zapomnianych szufladach lub albumach znajdziecie stare fotografie wydarzeń bądź osób, które były Wam bliskie,
– jesteście przekonani, że znacie osoby, których życie, praca, dokonania lub inne przymioty zasługują na wyróżnienie,

Ta strona jest do Waszej dyspozycji.

Podzielcie się swoją wiedzą, udostępnijcie do publicznego wglądu stare pożółkłe dokumenty i fotografie. Niech stare dokumenty będą świadectwem niezwykłych dokonań naszych przodków. Niech zaklęty w starych fotografiach czas, ożyje na nowo w naszych wspomnieniach. Ocalmy od zapomnienia naszą niezwykłą historię.

Zapraszam do współpracy

Dariusz Lazarowski